Наредба № РД-06-3 от 23 февруари 2022 г. за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд в черната и цветната металургия

Чл. 1. (1) С тази наредба се определят изискванията за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при проектиране, изграждане, експлоатация и поддръжка на стелажи за складови помещения.

(2) Наредбата се прилага във всички складови предприятия и места, в които се осъществява трудова дейност по нареждане, съхранение и обработка на стоки и материали, съгласно чл. 2, ал. 1 и 2 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд.

Чл. 2. При организиране и осъществяване на дейностите, свързани с инсталация и експлоатация на стелажни системи в складове, се спазват изискванията на нормативните актове за:

  1. здравословни и безопасни условия на труд, включително: а) оценка на риска и съответни мерки за превенция; б) осигуряване на подходящо оборудване и условия за работа; в) информиране и консултиране на работниците; г) осигуряване на лични предпазни средства; д) обучение по безопасност и здраве; е) управление на рискове, свързани с физични, химични и биологични агенти; ж) спазване на физиологични норми при ръчна работа с тежести; з) контрол на микроклимата в складовите помещения; и) осигуряване на адекватна сигнализация и знаци; й) спазване на санитарно-хигиенни изисквания.
  2. пожарна безопасност;
  3. електробезопасност;
  4. организация на движението и безопасност на складовите пътища;
  5. безопасна експлоатация на механични и подемни съоръжения;
  6. опазване на околната среда.

Чл. 3. Работодателят предприема всички необходими мерки за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при дейности, свързани с инсталация и работа с стелажи за складиране.

Чл. 4. (1) Работодателят извършва оценка на риска при използването на стелажни системи, съгласно Наредба № 5 от 1999 г., като отчита специфичните рискове за безопасност и здраве на работещите. (2) Оценката на риска включва:

  1. опасности от свличане или падане на стоки и товари от височина;
  2. риск от механични наранявания при работа със стелажни системи;
  3. опасности от пожар и аварии;
  4. риск от натоварвания на ръчен труд и повдигане на тежести;
  5. потенциален риск от използването на подемно-транспортна техника в близост до стелажите.

Чл. 5. (1) Работодателят е длъжен да осигури контрол и управление на риска при складиране, включително:

  1. информиране на персонала за специфичните рискове, свързани с експлоатацията на стелажите;
  2. обучение на служителите по безопасност и здраве, включително оказване на първа помощ;
  3. осигуряване на лични предпазни средства и специално работно облекло;
  4. разработване на правила за рационална работа с товаро-разтоварни операции;
  5. възлагане на задачи, съобразени с физическите възможности на работниците;
  6. наблюдение и контрол на мерките за безопасност.

(2) Инструкциите за безопасност при работа трябва да бъдат ясно представени и разбираеми за всички работещи.

Чл. 6. Работните помещения и стелажните системи трябва да бъдат проектирани и изградени така, че да осигуряват здравословни и безопасни условия на труд, съгласно нормативните изисквания.

Чл. 7. (1) Работодателят трябва да осигури подходящи условия за вентилация и климатизация на складовите помещения в съответствие с нормативните изисквания за параметрите на микроклимата. (2) Когато складовите процеси включват работа с материали, генериращи висока температура, се предприемат мерки за защита на работещите, включително охлаждане на работната среда.

Чл. 8. Работното оборудване и стелажите трябва да бъдат подбрани, инсталирани и поддържани в съответствие с изискванията за безопасност, като при необходимост се прилагат системи за контрол и сигнализация.

Чл. 9. (1) Работещите, допускани до работа с стелажни системи, трябва да преминат задължително обучение и инструктаж по безопасност и здраве при работа. (2) Работниците трябва да спазват утвърдените от работодателя правила за безопасност при работа с стелажни системи. (3) Стелажните системи трябва редовно да бъдат проверявани за повреди и дефекти.

Чл. 10. (1) Личните предпазни средства и работното облекло са задължителни при работа със стелажи. (2) Работещите са длъжни да използват правилно предоставените им предпазни средства. (3) Работодателят осигурява поддръжката и проверката на личните предпазни средства.

Чл. 11. Складовете и стелажите трябва да се поддържат чисти и в добро състояние, за да се осигурят безопасни условия на труд.

TOP