Наредба № 10 от 7.12.2004 г. за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд при работа с електрокари и мотокари в складове със стелажи

Раздел I
Общи разпоредби

Чл. 1. (1) С тази наредба се установяват изискванията за безопасност и здраве при работа със стелажи и складови системи.
(2) Наредбата се прилага на всички работни места, посочени в чл. 2 от Закона за здравословни и безопасни условия на труд, където се използват стелажи за съхранение на материали, продукти и оборудване.

Чл. 2. При организацията и управлението на складови дейности, свързани със стелажи, се прилагат и следните нормативни актове:

  1. Наредба № 7 от 1999 г. за минимални изисквания за здравословни и безопасни условия на труд (ДВ, бр. 88 от 1999 г., изм. ДВ, бр. 48 от 2000 г., и др.);
  2. Други нормативни актове, свързани с пожарна и аварийна безопасност, както и противопожарни строително-технически норми.

Чл. 3. Работодателят осигурява всички необходими мерки за безопасна и здравословна среда при работа със стелажи в складовите помещения.

Чл. 4. Изискванията на тази наредба могат да бъдат допълнително развити чрез ръководства и добри практики, издадени от съответните браншови организации на работодателите и работещите.


Раздел II
Основни изисквания

Чл. 5. Складовите площи и стелажните системи се проектират, изграждат и експлоатират по начин, който осигурява безопасна работа за персонала и предотвратява опасности за тяхното здраве.

Чл. 6. (1) Стелажните системи се избират и монтират така, че да гарантират сигурност и устойчивост.
(2) При необходимост стелажите се оборудват с допълнителни защитни елементи за предпазване на работниците и материалите.

Чл. 7. При работа със стелажи се изпълняват и:

  1. Специфични изисквания за експлоатация, описани в приложение № 1;
  2. Специфични изисквания за поддръжка, описани в приложение № 2.

Чл. 8. (1) Работодателят предоставя на работниците:

  1. Информация за възможните рискове, свързани с използването на стелажите, и предприетите мерки за тяхното ограничаване;
  2. Ясни инструкции и указания за безопасна работа.
    (2) Информацията и инструкциите се предоставят на език, разбираем за работниците.

Чл. 9. Само правоспособни и обучени лица, назначени с писмена заповед на работодателя, могат да извършват монтаж, демонтаж и работа със стелажи.

Чл. 10. Работодателят създава вътрешни правила за движение на складовата техника и операторите в рамките на склада.

Чл. 11. Работните места в складовете трябва да са организирани така, че да осигуряват безопасен достъп и бърза евакуация в случай на авария.

Чл. 12. (1) Стелажните системи се проектират и инсталират така, че да осигуряват безопасното движение на персонала и техниката в складовете.
(2) При наличие на препятствия в зоните за преминаване, те трябва да бъдат ясно обозначени с подходящи знаци за безопасност.

Чл. 13. Всички стелажни конструкции трябва да бъдат ясно означени с товароносимост и максимално допустими натоварвания.

Чл. 14. Подовете в складовете трябва да са изградени от материали, осигуряващи устойчивост на натоварвания, лесно почистване и минимален риск от подхлъзване.

Чл. 15. Пътеките за движение на складова техника и персонал се поддържат чисти, без препятствия и опасни материали, които биха могли да създадат риск за здравето.

Чл. 16. За всички стелажни системи се прилагат специални мерки за стабилност и устойчивост, с оглед предотвратяване на сривове при манипулиране с материали.

Чл. 17. Работните места и зоните около стелажите се поддържат в изправност, чисти и организирани, с ясно обозначени маршрути за безопасно движение на товаро-разтоварната техника.

Чл. 18. Работодателят осигурява необходимата видимост за безопасно управление на складовата техника около стелажите, както и достатъчно осветление на работната зона.

Чл. 19. Места с повишена опасност или ограничена видимост се обозначават със съответните знаци за безопасност и сигурност.

Чл. 20. Стелажите се проверяват периодично за изправност и съответствие с изискванията за безопасност и товароносимост.

Чл. 21. При обслужване и поддръжка на стелажи не се допуска работа в опасни условия, като се използват специализирани инструменти и средства за защита, където е необходимо.

Чл. 22. В складовите помещения се прилагат допълнителни мерки за предотвратяване на достъпа на неупълномощени лица до стелажните зони.

Чл. 23. Преходните мостове и платформи се изработват от здрави материали с висока устойчивост на натоварвания, като се осигурява тяхната стабилност по време на експлоатация.

Чл. 24. Всички товаро-разтоварни рампи и зони трябва да бъдат безопасни, добре поддържани и осигурени срещу подхлъзване и натрупване на материали.

Чл. 25. Работниците, които обслужват стелажните системи, се обучават на безопасни методи за манипулиране с палети и стокови единици.

Чл. 26. При всички складови дейности се следи за спазването на безопасните дистанции между стелажите, техниката и персонала.

Чл. 27. Редовната поддръжка на стелажите е задължителна, като се документират всички извършени проверки и ремонти.

TOP