Наредба № Iз-1971 от 29.10. 2009 г. за строително-технически правила и норми за осигуряване на бeзопасност при пожар в складове със стелажи
Чл. 1. (1) Настоящата наредба определя изискванията и техническите правила за осигуряване на безопасността при пожар във връзка със:
- проектирането и изграждането на складови помещения;
- складирането на стоки и материали, независимо от местоположението на обектите, включително логистични центрове, дистрибуторски складове и търговски площи;
- планирането и осъществяването на строителни работи, съобразно разпоредбите на Закона за устройство на територията (ЗУТ), в частност при проектирането на евакуационни пътища и мерки за безопасност на хората;
- (изм. - ДВ, бр. 75 от 2013 г.) реконструкцията, основното обновяване или промяната на предназначението на складови обекти, включително за извършване на строителни дейности, за които се изисква разрешение за строеж, съгласно глава осма, раздел III от ЗУТ;
- (доп. - ДВ, бр. 75 от 2013 г., изм. - ДВ, бр. 8 от 2015 г., в сила от 30.01.2015 г.) инсталирането на мобилни стелажни системи и временно съхранение на стоки, освен в случаите, при които условията за безопасност се регулират от съответни наредби.
(2) (Нова - ДВ, бр. 75 от 2013 г.) За случаите по ал. 1, т. 4, изискванията на наредбата се прилагат само за обхвата на разрешението за строеж.
(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 75 от 2013 г.) Наредбата се прилага едновременно с изискванията на нормативните актове относно обема и съдържанието на устройствените планове и спецификации за проектиране и изпълнение на строежите съгласно чл. 169 от ЗУТ, а също и на нормативните изисквания за съгласуване и одобрение на проектите.
(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 75 от 2013 г.) При осигуряване на пожарната безопасност на специализирани складови обекти, освен изискванията на настоящата наредба, се прилагат и специфични изисквания, определени в съответните нормативни актове.
(5) (Нова - ДВ, бр. 75 от 2013 г.) Наредбата не важи за складове, предназначени за съхранение на опасни вещества, взривни материали и оръжия.
(6) (Нова - ДВ, бр. 1 от 2017 г., в сила от 04.03.2017 г.) При несъответствие между изискванията на настоящата наредба и специфичните изисквания за проектиране на складови обекти на Министерството на отбраната, приложимите изисквания се определят с документацията за проектиране, като инвестиционните проекти се одобряват от специализиран експертен съвет по чл. 6, ал. 6 от ЗУТ.
Чл. 2. (1) За осигуряване на пожарната безопасност, проектът на склада трябва да е изготвен и реализиран по такъв начин, че при възникване на пожар:
- да е осигурена структурна устойчивост за определен период;
- (доп. - ДВ, бр. 75 от 2013 г.) да са предвидени мерки за ограничаване на възникването и разпространението на огън и дим в склада;
- да са предвидени мерки за предотвратяване на разпространението на огъня към съседни обекти;
- да са осигурени условия за безопасно напускане на обитателите на склада;
- (изм. - ДВ, бр. 75 от 2013 г.) да се създадат условия за безопасност на спасителните екипи.
(2) Осигуряването на безопасност при пожар е удовлетворено, когато сградата е проектирана и изградена с спазване на:
- изискванията за класове на функционална пожарна опасност на складовите обекти;
- минималната огнеустойчивост на конструктивните елементи и необходимите класове по реакция на огън за строителните продукти, както и специфични изисквания за различните видове складове.
Чл. 3. (1) В зависимост от функционалната пожарна опасност на складовете, се проектират системи за пожароизвестяване и противопожарна защита, включително автоматични и/или ръчни системи, съгласно приложение № 1.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 75 от 2013 г.) Складовете, в зависимост от функционалната им пожарна опасност, се оборудват с необходимите противопожарни средства съгласно приложение № 2.
Чл. 4. (1) (Доп. - ДВ, бр. 75 от 2013 г.) Инвестиционният проект на склада включва част "Пожарна безопасност" с минимален обхват и съдържание, определени в приложение № 3.
(2) В част "Пожарна безопасност" по ал. 1 се включват активни и пасивни мерки за защита и технически решения за осигуряване на безопасността при експлоатация на склада.
(3) (Нова - ДВ, бр. 69 от 2014 г., в сила от 19.08.2014 г.) Част "Пожарна безопасност" се разработва за складове, включени в класификацията по функционална пожарна опасност съгласно таблица № 1 към чл. 8, ал. 1.
(4) (Нова - ДВ, бр. 69 от 2014 г., в сила от 19.08.2014 г., изм. - ДВ, бр. 89 от 2014 г.) Не се изисква разработването на част "Пожарна безопасност" за складове от класове на функционална пожарна опасност Ф1 - Ф4 (жилищни и обществени сгради) с площ до 200 m² и до два етажа (включително подземни етажи), както и за едноетажни производствени и складови сгради с височина до 8 m и площ до 200 m².
(5) (Нова - ДВ, бр. 69 от 2014 г., в сила от 19.08.2014 г.) Оразмеряването и изчисленията на основните характеристики и показатели, а също и конкретните решения за осигуряване на безопасност при пожар на сградите по ал. 4, се определят в съответните части на инвестиционния проект.
Чл. 5. (1) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2017 г., в сила от 04.03.2017 г.) За да се задоволят основните изисквания за пожарна безопасност по чл. 169, ал. 1, т. 2 от ЗУТ, в складовете се предвиждат и използват продукти, които са оценени и сертифицирани в съответствие с изискванията на наредбите по Закона за техническите изисквания към продуктите.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 75 от 2013 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2017 г., в сила от 04.03.2017 г.) За осигуряване на пожарната безопасност, строителните продукти, използвани в складовете, се придружават от документите по Наредба № РД-02-20-1 от 2015 г. за условията и реда за влагане на строителни продукти в строежите на Република България (обн., ДВ, бр. 14 от 2015 г.; изм. и доп., бр. 18 от 2016 г.).
Чл. 6. Продуктите, произведени и пуснати на пазара в държави-членки на Европейския съюз, Турция или държава-страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, ще се считат за валидни по отношение на настоящата наредба, при условие че техните характеристики осигуряват равно или по-високо ниво на безопасност спрямо изискванията на наредбата.
Чл. 7. (Изм. - ДВ, бр. 75 от 2013 г.) (1) Нови технически решения в инвестиционното проектиране, разработени в съответствие с изискванията на стандартите и националните нормативни актове, се прилагат след приемането им с мотивирано решение от експертен съвет към Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" при Министерството на вътрешните работи (ГДПБЗН - МВР), при условие че с тях се гарантира пожарната безопасност на склада.
(2) В случаите по чл. 1, ал. 1, т. 4, когато няма техническа или конструктивна възможност за спазване на изискванията на наредбата, могат да се прилагат други мерки и технически решения след съгласие между представители на възложителя, проектанта, консултанта и експертния съвет по ал. 1.
(3) (Нова - ДВ, бр. 1 от 2017 г., в сила от 04.03.2017 г.) За складове на Министерството на отбраната и структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната, техническите решения и мерки по ал. 1 и 2 се приемат от специализирания експертен съвет по чл. 1, ал. 6.